Cílem projektu je realizovat funkční bariérové textilie určené pro ochranné oděvy především pro oblast integrovaného záchranného systému. Textilní materiály budou koncipovány tak, že budou multifunkčním způsobem chránit před tepelným zářením, budou paropropustné a voděodolné a budou schopny eliminovat kontaminaci toxickými látkami, se kterými pracovníci integrovaného záchranného systému mohou přijít do styku. Ochranné oděvy budou poskytovat vysokou míru ochrany při rizikových hasebních zásazích, při zásazích civilní obrany, ale bude je možno využít i k rozšíření ochranných parametrů armádních uniforem.
Projekt „Elektroizolační nanokompozitní materiál pro vysokoenergetické stroje a zařízení“ je zaměřen na výzkum a vývoj nového typu elektroizolačního kompozitu s nanovlákennou složkou pro zvýšení elektroizolačních vlastností, který je využitelný v silnoproudé energetice, především v oblasti velkých točivých strojů, jako jsou trakční motory a generátory. Cílem projektu je vývoj a validace nového prototypu silnoproudého elektroizolačního materiálu s obsahem nanovlákenné složky pro využití v silnoproudé energetice.
Cílem projektu je navrhnout pro skupinu osob s nízkým až středním stupněm inkontinence opakovatelně použitelné spodní prádlo se smart prvky. Předmětem výzkumu a vývoje bude nalezení optimální sorpční vrstvy, jak na bázi textilií, tak tenké odnímatelné nanovlákenné vrstvy. Prádlo bude vybaveno integrovaným elektronickým systémem, který bude upozorňovat na únik moči či nasycení spodního prádla prostřednictvím mobilní aplikace či zvukové signalizace a bude tyto události zaznamenávat.
Projekt “Nanovlákenný kolorimetrický chemisenzor netrvanlivých potravin” je zaměřen na výzkum a vývoj nového typu nanovlákenného chemisenzoru za účelem detekce aminových sloučenin produkovaných metabolismem mikroorganismů v oblasti obalového průmyslu netrvanlivých potravin. Výsledný nanovlákenný chemisenzor se skládá z funkcionalizované nanovlákenné vrstvy vhodným indikátorem, kdy při kontaktu s produkty rozkladu dojde k barevné indikaci. Nanovlákenný chemisenzor v balení potravin může poskytnout cenné informace o čerstvosti a bezpečnostním stavu potravin, zajistit jejich kvalitu po delší dobu a zabránit jejich zneužití. Cílem projektu je vyvinout a validovat prototyp nanovlákenného chemisenzoru pro využití v obalovém průmyslu netrvanlivých potravin.
Projekt „Absorpční nanovlákenná vrstva obohacená o aktivní látky jako inovativní komponent produktů dámské osobní hygieny“ je zaměřen na výzkum a vývoj nového kompozitu, který díky zabudovaným superabsorbentům ve struktuře nanovláken s minimálním ekologickým dopadem značně prodlouží funkční dobu produktu a povede k nižší spotřebě, a tedy nižšímu množství vznikajícího odpadu. Nanovlákna budou navíc obohacena o látky podporující přirozené vaginální prostředí a látky prospěšné pro zdraví pokožky za účelem snížení rizika bakteriální infekce, která je běžná při používání produktů dámské osobní hygieny. Výsledný kompozit bude vykazovat značnou inovativnost, komerční potenciál, pozitivní dopad na zdraví uživatelek produktů dámské osobní hygieny i na uživatelský komfort a v neposlední řadě také značný dopad ekologický. Cílem projektu je vyvinout a validovat nový kompozit absorpční nanovlákenné vrstvy pro produkty dámské osobní hygieny s obsahem aktivních látek.
Projekt „Multifunkční dermální krytí s řízeným uvolňováním aktivních farmaceutických ingrediencí pro kosmetologické a dermatologické terapie“ je zaměřen na výzkum a vývoj nového typu biodegradabilního dermálního krytí s řízeným uvolňováním aktivních farmaceutických ingrediencí (API) ve formách využitelných v oblasti kosmetologických a dermatologických zákroků (např. suché obličejové masky, kryty na vybrané oblasti těla, jako např. krku, dekoltu, stehen a abdominální oblasti). Výsledné kompozitní krytí kombinuje biodegradabilní ultralehký strip ve formě nanovláken, který je určen pro cílené topické a transdermální dodávání a řízené uvolňování API a regenerační funkci, zatímco dvě vnější vrstvy speciálně navržené netkané textilie poskytují lepší bariérové a mechanické vlastnosti. Cílem projektu je vyvinout a preklinicky validovat prototypy dermálního krytí s řízeným uvolňováním API pro vybrané případy užití v oblasti kosmetologie a dermatologie.
Projekt „Biodegradabilní depotní systém pro cílené transdermální podávání biologicky aktivních látek “ řeší výzkum a vývoj zcela nového typu biodegradabilního nosiče léčiv ve formě náplasti a kožního krytu synergicky kombinující dva typy pokročilých materiálů – keramických submikronových sfér a submikronových vláken. Biodegradabilní nosič ve formě náplasti je určen pro cílené dodávání a řízené uvolňování lidokainu (a dalších malých molekul), zatímco kožní kryt je určen pro cílené dodávání a řízené uvolňování velkých proteinů typu růstových faktorů. Cílem projektu je vyvinout a preklinicky validovat tento nový biodegradabilní depotní transdermální systém pro dodávání terapeuticky aktivních látek, který bude ve formě náplasti lokálně a řízeně uvolňovat modelové léčivo (lidokain) za účelem léčby neuropatické bolesti. V případě kožního krytu se bude jednat o biodegradabilní nosič specifických růstových faktorů a/nebo výtěžků z kmenových buněk, který bude využíván k léčbě kožních defektů, zejména popálenin.
Projekt „Nanovlákenné nosiče aktivní látky pro fotodynamickou terapii slizničních lézí“ je zaměřen na výzkum a vývoj inovativního nanovlákenného nosiče aktivačních látek pro fotodynamickou terapii zejména derivátů kyseliny aminolevulové určeného v kombinaci s laserovými paprsky pro cílenou fotodynamickou terapii slizničních lézí všech etáží trávicího traktu (v dutině ústní a ve střevě). Cílem projektu je získat a vhodnou formou ochránit podklady k výrobě, klinickému hodnocení a relevantním nově vyvinutým metodám kontroly kvality vyžadovaným SÚKL pro tyto inovativní přípravky a vyrobit validační šarže vyžadované pro schválení výroby.
Projekt „Biosenzory na bázi funkcionalizovaných nanovláken“ je zaměřen na výzkum a vývoj polymerních biokompatibilních koaxiálních nanovláken, upravených pro cílenou detekci specifických molekul a umožňujících následné řízené uvolňování funkčních látek. Cílem projektu je vyvinout detekční systém vázaný v nanovlákenné matrix, který při reakci s cílovou látkou povede k indikaci pomocí specifických markerů, nebo k uvolnění funkčních látek z jádra koaxiálního nanovlákna. Aplikace komplexního detekčního systému je cílena primárně do oblasti zdravotnictví, kde umožní časnou indikaci řady onemocnění spojenou s okamžitou terapeutickou reakcí.
Předmětem projektu je vývoj a ověření účinnosti nanovlákenných absorpčních vrstev pro zemědělské aplikace, které mají půdě zajistit dostatečnou závlahu zejména v období sucha a zároveň mají potenciál zprostředkovat přísun živin pěstovaným rostlinám. Nanopharma cílí v rámci projektu Superabsorpční nanovlákenné vrstvy využitelné v oblasti městské zelené infrastruktury a zemědělství na jímání a další využívání dešťové vody pomocí nanovlákenných vrstev vyrobených ze superabsorpčních polymerů. Takové systémy by byly využitelné například v projektech městské zelené infrastruktury a došlo by tak k reálnému šetření vody používané pro zavlažování městské zeleně, nebo v zemědělství.
Cílem projektu je vývoj metodiky pro podrobnou charakterizaci obsahu aktivních látek pomocí chromatografických metod. Jedná se především o správný výběr chromatografické kolony, práci se software LabSolution (program pro měření a vyhodnocování dat z HPLC), optimalizaci metody měření aktivních látek (např. obsahu vitamínu E), validaci metodiky a sumarizaci závěrů ohledně homogenního rozptýlení aktivní látky ve vlastním nanovlákenném produktu.
V rámci projektu Nemosine Nanopharma vyvíjí nanovlákennou komponentu inteligentního obalu, který bude použit k ochraně historických artefaktů – starých desek, fotografií atd. Konkrétně se jedná o nanovlákennou vrstvu z PVDF a PAN, PS, PVB a PVP, do které jsou inkorporovány nebo kovalentně navázány antimikrobiální a antifungicidní látky. Výstupem projektu by měl být funkční obalový materiál s antimikrobiálními a antifungicidními účinky.
V rámci tohoto projektu Nanopharma vyvíjí 3D nanovlákennou vrstvu za účelem tvorby výplně dentálních implantátů, případně bude využita nanovlákenná vrstva k povrstvení dentálních implantátů.
V rámci tohoto projektu Nanopharma vyvíjí nanovlákenné vrstvy, které budou následně za pomoci ALD depozice povrstveny oxidy kovů nebo stříbrem za účelem vytvoření fotonického systému využitelného k detekci rakoviny.